کاشت زعفران_تراکم پیاز(بنه)زعفران:

ساخت وبلاگ
چکیده : ✅کاشت زعفران تراکم پیاز (بُنه) زعفران : تراکم پیاز در واحد سطح ، بستگی به نوع و روش کشت و همچنین ... با عنوان : کاشت زعفران_تراکم پیاز(بنه)زعفران: بخوانید :
✅کاشت زعفران تراکم پیاز (بُنه) زعفران :
تراکم پیاز در واحد سطح ، بستگی به نوع و روش کشت و همچنین اندازه بُنه متغیر بوده و بر اساس اطلاعات موجود ، بین 6 تا 12 تن در هکتار متغیر است.
 گروهی از محققان و کشاورزان پیشرو ، به منظور بررسی تاثیر تراکم بُنه یا فواصل کاشت بر عملکرد زعفران ، تحقیقی به مدت 5 سال زراعی انجام داده و نتیجه گرفتند که : 
با افزایش تراکم کاشت، عملکرد زعفران بطور معنی داری افزایش می یابد و تراکم حداقل 100 پیاز در هر متر مربع توصیه شده است.
#بهترین نوع روش کشت ، کاشت ردیفی با فاصله طولی 5 سانتی متر بین هر پیاز (دانه تسبیحی) و فاصله بین ردیف ها 10 تا 15 سانتی متر گزارش شده است. براساس پژوهش محققان و کشاورزان رکورد دار، بهتر است برای کاشت مجدد، از پیاز های بالای 8 گرم استفاده کنید. زیرا پیازهای بالای 8 گرم در همان سال اول، از گل دهی مطلوبی برخوردار هستند.
نتیجه گیری :
بطور کلی رعایت موارد ذیل اصلی ترین عامل شکست رکورد زعفران در واحد سطح می باشد. 
آماده سازی زمین قبل از کاشت: چهل تا هشتاد تن کود دامی فراوری شده (پوسیده) با توجه به بافت خاک و آنالیز اولیه + 200 کیلو گرم کود فسفات آمونیوم + 200 کیلوگرم سولفات پتاسیم در هکتار، به ترکیب اولیه خاک مزرعه اضافه گردد؛
انتخاب پیاز مناسب جهت کاشت:توصیه می شود حتما از پیازهایی با وزن بیش از 8 گرم استفاده شود، چراکه از درصد گل آوری بالاتری برخوردار هستند.
زمان و نحوه جمع آوری پیاز در مزرعه: توصیه می شود پیاز ها را بصورت خشکه کَن در خردادماه (مصادف با پایان دوره رشد برگی زعفران)، از مزرعه اصلی تهیه شود.

تاریخ کشت پیاز زعفران: توصیه می شود بطور تقریبی در خرداد ماه نسبت به کشت مجدد پیاز اقدام گردد؛
آماده سازی اولیه پیازها جهت کشت بهتر است پیازها قبل از کاشت، با سموم قارچ کُش و کنه کُش بطور کامل ضد عفونی شوند؛
روش کاشت پیاز زعفران در مزرعه جدید:
  توصیه می شود پیازها بصورت دانه تسبیحی با فاصله طولی 5 سانتی متر از یکدیگر و سر پیازها رو به بالا ، کنار هم قرار گرفته و فاصله هر ردیف با ردیف مجاور ، 15 سانتی متر باشد. ( کشت مکانیزه )
تراکم پیاز زعفران جهت کشت: توصیه می شود پیاز زعفران را تا حد امکان با حداکثر تراکم (10 تا 12 تن در هکتار)، کشت شود. (دوره برداشت 4 تا 5 ساله)
با رعایت همین نکات ساده به همراه محلول پاشی و استفاده از کود فرآوری شده بصورت فصلی، می توان رکورد تولید زعفران را در واحد سطح شکست.
فروش نهال زرشک | فروش پیاز زعفران | فروش نهال عناب پاجوش | گل و گیاه بیدل | ۰۹۱۵۶۰۳۴۳۴۵...
ما را در سایت فروش نهال زرشک | فروش پیاز زعفران | فروش نهال عناب پاجوش | گل و گیاه بیدل | ۰۹۱۵۶۰۳۴۳۴۵ دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : دوشنبه 27 دی 1395 ساعت: 0:00