روش تکثیر زعفران | بلاگ

روش تکثیر زعفران

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 تکثیر زعفران از طریق بنه که به اشتباه پیاز گفته مى‌شود، صورت مى‌گیرد. بنه‌هائى که براى کاشت انتخاب مى‌شوند از فندق بزرگ‌تر و از گردو کوچک‌تر و وزن آنها ۸ گرم به‌بالا و داراى جوانه انتهائى سالم و بدون پوسیدگى است، هر چه بنه درشت‌تر باشد محصول به‌دست آمده مرغوب‌تر و عملکرد سال‌هاى ابتدائى کشت بیشتر خواهد بود. به‌همین دلیل معمولاً بنه‌ها را از مزارع ۳ تا ۴ ساله انتخاب مى‌کنند. بنه زعفران در سال‌هاى بعد، بنه‌هاى دیگرى به‌وجود مى‌آورد به‌طورى که در سال‌هاى هفتم تا دهم به‌صورت گروهى از بنه‌هاى ریز و درشت متراکم در مى‌ایند. در هر صورت هنگامیکه برگ‌ها کاملاً خشک شدند (از اواسط خرداد ماه) بنه‌ها را از خاک در مى‌آورند که معمولاً به دو روش انجام مى‌گیرد:

روش اول به‌نام خشکه‌کن است، به‌این صورت که بنه‌ها را به‌وسیله بیلچه یا خیش از زمین خارج در مى‌آورند. روش دیگر را پیاز ترکن گویند که زمین را آبیارى و پس از گاورو شدن، بنه‌ها را از زمین خارج مى‌کنند که در این روش بنه‌ها کمى مرطوب خواهند بود. از این روش زمانى استفاده مى‌گردد که کاشت سریع و بلافاصله مورد نظر باشد زیرا انبار کردن پیاز مرطوب نیاز به مراقبت‌‌هاى ویژه دارد.

نگهدارى پیازهاى خشکه‌کن معمولاً به‌این‌صورت انجام مى‌شود که بنه‌هاى درشت و سالم را جدا نموده و در انبارهاى خشک و داراى تهویه مناسب تا ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتى‌متر انباشته و تا اواخر تابستان (مرداد و شهریور)، که زمان کاشت است، نگهدارى مى‌کنند. براى جلوگیرى از هر گونه آلودگى قارچی، پیازها را با سموم قارچ‌کش مانند بنلیت و سولفات مس ضدعفونى مى‌کنند و به‌هنگام کاشت، غلاف قهوه‌اى رنگ روى آن را جدا مى‌کنند به‌طورى که آخرین لایه روى پیاز بماند.


تکثیر,زعفران,...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : جمعه 17 شهريور 1396 ساعت: 0:09